9 Obserwatorzy
9 Obserwuję
castagna

KULTURALNIE

o tym, co lubię

[KSIĄŻKA] "Cały ten cukier" Damon Gameau

Caly ten cukier - Gameau Damon

Nie spodziewałam się takiej kolorowej książki...


Jak dla mnie dobra robota, autor w łatwy sposób pokazuje nam jak działa cukier na nasz organizm. W sumie nie dowiedziałam się niczego nowego, ale zdaję sobie sprawę, że dla większości będzie to świetny początek, aby zmienić coś w swoim sposobie żywienia i zacząć kupować produkty racjonalnie (przede wszystkim nauczyć się czytać etykiety! powinny być z tego egzaminy).

Szczerze, to zgadzam się ze spostrzeżeniami Gameau. Uważam indeks glikemiczny za niesamowitą sprawę, sama kilka miesięcy temu odstawiłam cukier nagle i trzymałam się tej "diety" rygorystycznie. Pierwszy tydzień był okropny, ale potem z dnia na dzień nie odczuwało się już takiego "głodu". Dobre jest porównanie do odstawienia papierosów, bo takie uzależnienie niewiele różni się od uzależnienia od cukru. Do dziś pamiętam jak jedna kosteczka gorzkiej czekolady (99% kakao) zasłodziła mnie na cały dzień.

Dla mnie książka powinna byś finansowana przez Ministerstwo Zdrowia i ogólnodostępna (w przychodniach, szpitalach), a jak nie, to chociaż, żeby zajęło się tym Ministerstwo Edukacji (szkoły podstawowe, gimnazja, itd.). A jeśli młodzież nadal nie lubi czytać (chociaż ta książka jest naprawdę wydana w sposób kolorowy i przyswajalny, bo język jest łatwy, nawet jeśli nie miało się dobrych ocen z biologii czy chemii), to jest przecież film (który muszę obejrzeć jak najszybciej)! A to już od nas zależy, co zrobimy ze swoją wiedzą, nikt nikomu nie ma prawa narzucać, co ma jeść, a czego nie, bo to nigdy nie działa.

Dodatkowe mega plusy za rzetelną bibliografię (teraz tylko pozostało poszerzać swoją wiedzę na ten temat) i cudowne, łatwe przepisy, które na pewno zagoszczą w mojej kuchni! :)

Cieszę się, że o cukrze wreszcie mówi się głośno i nie zwala się całej winy na tłuszcz (a to już oddzielna historia).